سلامتی

کاملاً مواظب سلامتی خود باشید

کلید شادابی و فکر سالم در بدن سالم است 

(( تئودور روزولت ))

در حساس ترین زمان تاریخ بشر از لحاظ توجه به بدنسازی و بهداشت زندگی می کنیم. امروزه می توانید طولانی تر و بهتر از زمان سابق زندگی کنید. می توانید در سلامت کامل، سن خود را به ۸۰ یا ۹۰ یا حتی ۱۰۰ سال برسانید و اگر تصمیم بگیرید می توانید.

نخست هدف شما حداقل سن ۸۰ سال باشد، آن گاه به عادت های بهداشتی روزمره خود نظری بیاندازید و از خودتان سؤال کنید که آیا طریقه زندگی کردن شما، امکان رسیدن به ۸۰ سال را به شما خواهد داد؟

 

برای ایجاد یک زندگی شاد ، طولانی و سالم سه کلید وجود دارد:

کلید اول، وزن مناسب است . کاری کنید که وزن شما تحت کنترل باشد و سپس برای بقیه عمرتان لاغر و خوش اندام بمانید. یک فرمول پنج کلمه ای برای کاهش وزن و تناسب اندام وجود دارد. این فرمول ساده است: (( کم بخور و بیشتر ورزش کن ))

کلید دوم ، تغذیه مناسب است و کلید رژیم مناسب، خوردن غذاهای بهتر ولی به مقدار کمتر از آن هاست.بیشتر پروتئین های کم چربی ، میوه جات و سبزیجات را میل کنید. دسرها، نوشابه ها، شیرینی و هر چیزی که قند دارد را از وعده های غذایی خود حذف کنید. از خوردن نمک زیاد بپرهیزید. مصرف قند و شکر را متوقف کنید. به جای آن که روزی سه وعده کامل غذا بخورید به نسبت های کوچک تر ولی در چهار یا پنج وعده غذا را میل کنید.

وقتی که به کنترل کامل عادت های غذایی خود اقدام می کنید، در خواهید یافت که کنترل عادت ها در سایر بخش های زندگی نیز آسان است.

کلید سوم زندگی طولانی ورزش مناسب است و بدین منظور لازم است که هفته ای ۲۰۰ دقیقه یا به طور متوسط روزی ۳۰ دقیقه فعالیت فیزیکی شدید (ورزش) داشته باشید. می توانید هفته ای سه تا پنج روز و روزی ۳۰ تا ۷۰ دقیقه برای پیاده روی به بیرون بروید.

 

اگر واقعاً خیلی جدی هستید، به عضویت یک باشگاه ورزشی درآیید یا تعدادی دستگاه ورزشی برای خانه تان بخرید و خیلی شدید و جدی ورزش کنید.

کلید سلامتی و عمر طولانی این است که شما هدف های شفاف و ویژه ای برای بالا بردن سطح تندرستی و تناسب اندام خود داشته باشید. برنامه ای بریزید و سپس هر روز طبق برنامه عمل کنید. به دست آوردن سلامتی کامل، نیازمند خویش فرمایی، خویش کنترلی و خویش انضباطی شدید است، ولی نتیجه حاصله واقعاً فوق العاده و جالب می باشد. مثلاً اگر هدف مالی شما کسب سرمایه یک میلیون دلار باشد، هدف شما باید مواظبت از سلامتی و بهداشت بدنتان باشد تا عمر طولانی داشته باشید و از زندگیتان بیشار لذت ببرید.

تمرین عملی :

یک عادت بهداشتی را مشخص کنید که به آن احتیاج دارید تا بتوانید از وضعیت بهتر سلامتی و انرژی خود لذت ببرید. مثلاً شاید این عادت حذف دسر باشد. در آغاز رعایت این عادت را جدی بگیرید تا کاملاً برای شما عادی شود.

 

منبع : کتاب ۲۱ راز موفقیت میلیونرهای خود ساخته – برایان تریسی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.