راز ۲۰- هرگز به خود اجازه انتخاب شکست را ندهید

شکست چیز مهمی نیست بلکه ترس از شکست مهم است

(( فرانکلین روزولت ))

ترس از شکست بزرگ ترین مانع منحصر به فرد موفقیت در زندگی افراد بزرگسال محسوب می شود. شکست شما را قوی تر ، انعطاف پذیرتر و مصمم تر می کند . ترس از شکست یا پیش بینی شکست است که می تواند افکار شما و فعالیت های شما را فلج کند و حتی شما را از تلاش برای انجام کارهایی که برای نیل به یک موفقیت بزرگ لازم دارید، باز دارد.

روزی یک روزنامه نگار جوان از توماس .جی.واتسون بنیان گذار IBM سؤال کرد که چگونه توانسته است در یک مدت زمان کوتاه به چنین موفقیت شگرفی دست پیدا کند. واتسون در جواب این روزنامه نگار این جملات سحرآمیز را گفت: ((هرگاه بخواهید سریع تر موفق شوید ، باید سرعت شکست خودتان را دو برابر کنید . موفقیت در آن سوی دیوار شکست قرار دارد .))

به خود جرأت دهید و پیش بروید . میلیونرهای خودساخته قمارباز نیستند ولی آن ها همیشه می خواهند در راستای رسیدن به اهدافشان که همان کسب نتیجه بهتر است به ریسک های محاسبه شده ای دست بزنند. در حقیقت گرایش شما به طرف ریسک کردن مهمترین عامل آمادگی شما برای ثروتمند شدن است.

هر جا که با یک موقعیت ریسک مواجه شدید از خودتان این سؤال را بپرسید.اگر شکست بخورم بدترین وضعیتی که خواهم داشت چیست ؟ به قول بیلیونر خود ساخته آمریکایی آقای پاول گتی که می گوید مطمئن باشید هر آن چه که فکر می کنید اتفاق خواهد افتاد .حقیقت آن است که هر کسی از شکست می ترسد. همه از نداری و فقر و تنگدستی می ترسند . همه از اشتباه کردن و ورشکست شدن می ترسند. اما میلیونرهای خودساخته افرادی هستند که آگاهانه ، هوشیارانه و سنجیده بر ترس غلبه می کنند و تصمیم خود را می گیرند.

والف والدو امرسون نوشت : در زندگی خودتان را عادت دهید که کارهایی را که از آن ها می ترسید انجام دهید . اگر چیزی را که از آن می ترسی انجام دهی مرگ ترس حتمی است .

 

وقتی جسورانه کار انجام می دهی ، نیروهای نامرئی به کمکت خواهند آمد و هر عمل جسورانه ، جسارت و شجاعت و ظرفیت تو را در آینده افزایش خواهد داد، وقتی هر عمل را بدون تضمین موفقیت با جسارت انجام می دهی و به جلو می روی ، ترست می ریزد (کاهش پیدا می کند) و اعتماد به نفس و جسارتت افزایش پیدا می کند . سرانجام به نقطه ای خواهی رسید که از هیچ چیز نخواهی ترسید .

شاید بهترین درس را بتوان از آقای اوجن گراتنر ، رئیس سازمان ناسا در جریان پرتاب آپولو ۱۳ گرفت. وقتی مردمی که دورش جمع شده بودند و ناظر پرتاب آپولو به فضا بودند و نگران از دست دادن فضانوردان و ستاره شناسان در جریان پرتاب آپولو بودند. با یک سخنرانی قاطع آن ها را به خود آورد و با صدای بلند چنین گفت (( شکست گزینه نیست)) یعنی حق انتخاب شکست را ندارید.

با این شغلی که دارید می توانید یک میلیونر خود ساخته شوید . با شغل خود ، اهداف خاصی را برای خود داشته اید، آن ها را بنویسید و هر روز پیشرفت کار خود را یادداشت کنید . به ویژه در مواجهه با تمام مشکلات و مسائل دائماً به خود یادآوری کنید که (( حق انتخاب شکست را ندارید )) این کار بیش از هر چیز دیگر موفقیت دراز مدت شما را تضمین خواهد کرد .

تمرین عملی :

یک ترس عمده را در زندگی خود شناسایی کنید . مثل ورشکستگی ، سرزنش ، بحران ، محکومیت ؛ و آن را از ذهن خود بیرون کنید به نحوی که ابداً وجود ترس را احساس نکنید . تصور کنید که موفقیت شما تضمین شده است به شرطی که کار را در راستای اهداف و آرزوهای خود انجام دهید . همین الان کار را شروع کنید .

 

منبع : کتاب ۲۱ راز موفقیت میلیونرهای خود ساخته – برایان تریسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.