رژیم غذایی چربی سوزی

رژیم غذایی چربی سوزی ( Fat- Flush ) سم زدایی

این  رژیم غذایی با هدف پاکسازی کبد از سمومی است که باعث افزایش وزن و بروز بیماری هایی نظیر سلولیت، پرفشاری خون و نوسانات خلقی می شود.

 

طرز کار رژیم براساس ادعاها

این رژیم غذایی ادعا می کند می تواند ظرف مدت ۲ هفته چربی های لگن، کمر و ران ها را آب کند. بنیان نظری این رژیم بر اساس این فرضیه استوار است که افزایش وزن » بر اثر ۵ عامل  ایجاد می شود:

  • سمیت کبدی
  • تجمع آب در بافت ها
  • ترس از خوردن چربی
  • مصرف بیش از حد کربوهیدرات های و ترشح انسولین اضافه
  • چربی ناشی از استرس

 

تدوین گر این برنامه ادعا کرده که سمیت کبدی (ناشی از کافئین، قند، اسیدهای چرب ترانس، داروها، بعضی از گیاهان و کمبود فیبر در رژیم غذایی) مسئول  بروز افزایش وزن، سلولیت، نفخ، افزایش فشار خون و کلسترول، نوسان خلق و راش های پوستی است

وی همچنین ادعا کرده است که ترس از خوردن چربی به خاطر مصرف انواع نامناسب چربی (انواع اشباع شده) ایجاد می شود، هم ناشی از مصرف بیش از حد کربوهیدرات های تصفیه شده است.

بنا به گفته بعضی از پژوهشگران پزشکی ، در شرایط استرس  ترشح کورتیزول از غدد فوق کلیوی افزایش  می یابد افزایش این هورمون با چاقی شکمی در ارتباط است. که به این نوع چاقی ناشی از استرس گفته می شود.

 

آشنایی با رژیم غذایی:

این برنامه مصرف مکمل های چربی سوز ( fat – flush ) خاص و یک نوشیدنی را توصیه می کند که ادعا شده می تواند بدن را پاکسازی نماید، کاهش وزن طبیعی را امکان پذیر سازد و به آب شدن چربی های تجمع یافته کمک کند.

این نوشیدنی از آب زغال اخته شیرین همراه با آب تصفیه شده و پسیلیوم یا دانه کتان آسیاب شده، آب داغ و آب لیمو تشکیل شده است. فرد باید صبح ها ، در اواسط بعد از ظهر و ۲۰ دقیقه قبل از نهار و شام از این نوشیدنی مصرف کند.

سایر غذاهایی که ادعا شده است.  دارای خاصیت سم زدایی هستند عبارتند از: گوشت قرمز به خاطر داشتن ال – کارنیتین؛ تخم مرغ به خاطر داشتن تورین، سیستئین و متیونین؛ سبزیجات چلیپایی (تیره کلم)، سیر، پیاز  وبعضی از گیاهان معطر خاص (ریشه طبیعی قاصدک، شیر تیغک، خارمریم، زردچوبه و ریشه انگور اورگان).

مصر ف مواد غذایی زیر ممنوع می باشد:آرد، قند، مارگارین، کره ای که برای مزه به خمیر شیرینی پزی می زنند و تمامی فرآورده های حاوی این مواد)، شیرین کننده های مصنوعی و نوشیدنی های کافئین دار

 

سه مرحله این رژیم غذایی

مرحله ۱: که طی آن سم زدایی اولیه کبد به طور اولیه صورت می گیرد ۱۲۰۰ کالری در روز مصرف می شود

مرحله ۲: که طی آن مصرف ۱۵۰۰-۱۲۰۰ کالری مجاز شناخته می شود و در حقیقت مرحله گذار به یک رژیم غذایی دراز مدت تر است.

مرحله ۳: که طی آن مصرف ۱۵۰۰ کالری در روز مجاز خواهد بود و در حکم رژیم غذایی دراز مدت به عنوان سبک جدیدی از زندگی است.

 

آیا این رژیم غذایی سالم است؟

اگر فردی قصد دارد از برنامه Fat – Flush تبعیت کند تا چربی های بدنش را آب کند یا بسوزاند، احتمالا ناامید خواهد شد. ورزش های هوازی از قبیل دویدن، دوچرخه سواری، شنا و حرکات موزون آئروبیک تنها راه اثبات شده برای. حذف سوزاندن چربی های بدن هستند.

مفهوم سمیت کبدی اغلب توسط ارائه دهندگان طب سنتی و جایگزین برای توجیه انواعی از مشکلات شایع به کار می رود و شواهد اندکی در حمایت از این ایده وجود دارد که کبد مسئول افزایش وزن مخفی است این رژیم غذایی برای بهبود سمیت کبدی یک رژیم افراطی محسوب می شود و ممکن است فقط برای عده بسیار کمی از افراد مفید باشد.

نوشیدنی مخصوص آن می تواند بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی را تامین نماید. حذف لبنیات، گندم، قند و غذاهای حاوی از قبیل مخمر ممکن است برای افراد دچار حساسیت یا آلرژی های غذایی مفید باشد اما ارتباط این مساله با کاهش وزن مورد تردید است. حذف کامل این غذاها از رژیم غذایی دشوار است؛ اما این کار اگر به دلیل وجود آلرژی الزامی باشد به دلیل محدودیت دریافت کالری می تواند وزن شخص را کم کند.

مفیدترین توصیه های این رژیم ،افزایش مصرف آب و افزودن روغن تخم کتان است. تخم کتان منبع غنی اسیدهای چرب امگا ۳ محسوب می شود.

 

برای دریافت مشاوره آنلاین تغذیه و رژیم درمانی به لینک زیر مراجعه نمایید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.