گلوکز

رژیم غذایی انقلاب گلوکز (Glucose Revolution) شاخص گلیسمیک

رژیم های غذایی مانند این، بر اساس شاخص گلیسمیک و در اصل برای کمک به افراد دیابتی ایجاد شده اند، اما تأکید این رژیم بر مصرف غلات تصفیه نشده و سایر کربوهیدرات های مفید، غذاهای کم چربی، سبزیجات و میوه های تازه به مقدار زیاد، به کاهش وزن سالم در طیف گسترده ای از افراد کمک می کند.

 

این رژیم براساس  سرعت تاثیر کربوهیدرات مصرفی بر قند خون به زبان ارقام است. غذاهایی که شاخص گلایسمی بالایی دارند.سطح قند خون را بالا می برند که به دنبال آن ترشح انسولین بالا باعث افت قند خون می شود و یک پاسخ تنظیمی معکوس را تحریک می کند که احتمالا باعث افزایش اشتها می شود.

شاخص گلایسمیک غذاها را بر اساس سرعت شکسته شدن آن ها در بدن به گلوکز طبقه بندی می کنند، غذاهای دارای GI شاخص گلایسمی بالا، غذاهایی هستند که به سرعت در بدن به گلوکز شکسته می شوند، غذاهای که در این گروه قرار می گیرند عبارتند از: نان سفید، نوشیدنی های شیرین، بیسکویت ، سیب زمینی و پرتقال.

از غذاهایی با GIپایین می توان به نان های تهیه شده ازغلات کامل، شیر، لوبیا، سبزیجات برگ دار و انواع توت اشاره  کرد.

غذاهای با GIپایین بسیار آهسته هضم می شوند و کمتر باعث افزایش ناگهانی مقدار قند خون درمقایسه با غذاهایی با GI بالا می شوند و در نتیجه این نوع از غذاها گزینه های بهتری برای ثابت نگهداشتن قندخون در افراد دیابتی هستند. غذاهایی با GI پایین نسبت به غذاهایی با GI بالا سبب احساس سیری طولانی تر و احساس گرسنگی کمتر تا وعده ی غذایی بعدی می شوند.

 

توجه داشته  باشید GI میوه جات و سبزیجات می تواند بسیار متفاوت باشند به همین دلیل این مواد غذایی به گروه های زیر تقسیم بندی می شوند:

  • میوه جاتی با GIپایین مانند انواع توت، آلو، کیوی و گریب فروت
  • میوه جاتی با GIبالا شامل موز، پرتقال، انبه، انگور،  کشمش، خرما و گلابی
  • سبزیجاتی باGIپایین شامل کاهو، کلم بروکلی، کلم، گل کلم و فلفل
  • سبزیجاتی با GIبالا شامل هویج، سیب زمینی، زردک، چغندر و ذرت

 

آشنایی با رژیم غذایی

این رژیم غذایی بر انتخاب مواد غذایی دارای شاخص گلیسمیک پایین مبتنی است. مزیت چنین غذاهایی برای کاهش وزن آن است که حاوی فیبر بیشتری هستند؛ بنابراین معده را پر می کنند و گرسنگی فرد را برطرف می نمایند. علاوه بر این، چنین غذاهایی معمولا کمتر فرآوری شده اند و قند کمتری هم نسبت به غذاهای دارای شاخص گلیسمیک بالا دارند. توصیه های این رژیم غذایی عبارتند از : خوردن ۵ وعده سبزیجات و حبوبات در هر روز به همراه ۲ وعده میوه و ۴ وعده نان و غذاهای تهیه شده از غلات؛ رعایت نظم در غذا خوردن و کاهش دریافت چربی به ویژه چربی اشباع شده

 

آیا این رژیم غذایی سالم است؟

مفهوم شاخص گلیسمیک تا سال ها مورد اختلاف نظر بود زیرا تفاوت هایی در فناوری های مورد استفاده برای محاسبه سرعت پاسخ گلوکز خون وجود داشت. با این حال، با روش های امروزی تر و استاندارد کردن سنجش ها، امروزه شاخص گلیسمیک، راهی برای ارزیابی چگونگی تاثیر کربوهیدرات ها (به صورت تنها یا در ترکیب با سایر مغذی ها) بر سطح قند خون به شمار می آید.

این ایده به ویژه برای مبتلایان به دیابت و چاقی شکمی اهمیت دارد زیرا مقاومت به انسولین که با این وضعیت ها همراه است، متابولیسم مقادیر زیاد کربوهیدرات ها را برای بدن این افراد دشوار می سازد. البته از مفهوم شاخص گلیسمیک با ایجاد تغییراتی به عنوان مبنای بعضی از رژیم های غذایی معروف دیگر هم استفاده می شود که این امر باعث بروز اشتباهاتی در درک این مفهوم شده است. ما رویکردی متعادل تر را در دراز مدت توصیه می کنیم به نحوی که حفظ رژیم غذایی در دراز مدت امکان پذیر باشد.

این برنامه از خوردن حبوبات و سبزیجات غنی از فیبر به مقدار زیاد در هر روز حمایت می کند. این برنامه با به حداکثر رساندن مصرف میوه های تازه، نان های تهیه شده از غلات کامل و غذاهای تهیه شده از غلات با شاخص گلیسمیک پایین و با به حداقل رساندن مصرف چربی های اشباع شده، کاهش وزن سالم، عاقلانه و متعادل را ترویج می کند. رژیم غذایی انقلاب گلوکز ممکن است به ویژه برای مبتلایان به دیابت نوع ۲ مفید باشد.

 

برای دریافت مشاوره آنلاین تغذیه و رژیم درمانی به لینک زیر مراجعه نمایید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.