جهت حرکت به طرف هدف

جهت حرکت خود را به طرف هدف مشخص کنید!

 فرد با هدف معین حتی روی ناهموارترین جاده پیش خواهد رفت ولی فرد بدون هدف حتی روی هموارترین جاده نیز پیشرفتی نخواهد داشت .

(( توماس کارلایل))

آرزوهای خود را از افکار خود بیرون بکشید و آن ها را به صورت اهداف نوشته شده مشخص و آشکار متبلور کنید . شاید بزرگ ترین کشف تاریخ بشر این است که (( شما همانی خواهید شد که اکثر اوقات درباره آن فکر می کنید ))

دو عاملی که پیش از هر چیز دیگر مشخص می کند برای شما در زندگی چه اتفاقی خواهد افتاد این است که اکثر اوقات زندگی خود درباره چه فکر می کنید و چگونه فکر می کنید.

افراد موفق اکثر اوقات درباره اهدافشان فکر می کنند . در نتیجه دائماً به طرف اهدافشان در حرکت هستند و اهدافشان نیز پیوسته به طرف آن ها حرکت می کنند. درباره هر چیزی بیشتر فکر کنی آن چیز در زندگیت رشد می کند و افزایش می یابد . اگر درباره اهدافت فکر کنی ، صحبت کنی ، تجسم و پیش بینی کنی خیلی بیشتر از افراد معمولی تمایل به انجام رسیدن به هدف خواهی داشت . افراد معمولی معمولاً بیشتر اوقات درباره نگرانی ها و مشکلات کارشان صحبت می کنند.

 

در این جا یک فرمول هفت مرحله ای برای رسیدن به اهداف مورد نظر وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید و یک میلیونر شوید :

مرحله اول : دقیقاً تصمیم بگیرید که در هر مرحله زندگی خودچه می خواهید به ویژه در زندگی مالی خود ، اکثر مردم این کار را نمی کنند.

مرحله دوم : اهدافتان را به وضوح و مشخص بنویسید. وقتی اهدافتان را می نویسید مشخص می شود که چه فاصله شگفت آوری بین مغز شما (افکار شما) و دست شما (عمل شما) وجود دارد .

مرحله سوم : برای هر هدف مهلت یا سررسید مشخص کنید. اگر هدف به اندازه کافی بزرگ باشد، مهلت های فرعی (زیرمهلت ها) را مشخص نمایید . برای خودتان هدف را مشخص کنید تا به طرف آن نشانه گیری را آغاز نمایید.

مرحله چهارم : لیستی از آن چه درباره آن ها فکر می کنید و باید آن ها را انجام دهید تا به هدف خود برسید، تهیه کنید . وقتی درباره امیدهای جدید فکر می کنید آن ها را به لیست خود اضافه نمایید تا کامل شود .

مرحله پنجم : لیست خود را به صورت یک نقشه عملیاتی سازماندهی کنید . تعیین کنید که اول باید چه کارهایی انجام دهید و بعداً چه کارهای دیگری و تعیین کنید کدام یک اهمیت بیشتری دارد و کدام یک اهمیت کم تر 

مرحله ششم : فوراً روی نقشه و طرح خود کار را شروع کنید . با کمال شگفتی ملاحظه خواهید کرد که اهداف و طرح های باشکوه و جالب زیادی به علت امروز و فردا کردن ، طفره رفتن و تأخیر هرگز به مرحله عمل و واقعیت نرسیده است.

مرحله هفتم : که شاید مهمترین مرحله باشد ، هر روز کاری کنید که حداقل شما را یک گام به مهمترین هدفتان نزدیک کند. این تعهد به عمل روزانه در هر چیزی که تصمیم به انجام آن دارید موفقیت زیادی برایتان به ارمغان خواهد آورد.

 

در این جا یک تمرین برای شما داریم . یک ورق کاغذ بردارید و کلیه ((اهداف)) را در بالای صفحه با تاریخ امروز بنویسید . سپس فهرستی از ۱۰ هدف را که دوست دارید تا ۱۲ ماه آینده به آن ها دست یابید، تهیه کنید . اهدافتان را در زمان حال بنویسید و فکر کنید که یک سال گذشته و شما به تمام اهداف خود دست پیدا کرده اید . هر هدف را با کلمه “I”شروع کنید تا مشخص شود که به شخص شما مربوط می شود.

با تهیه فهرستی از ۱۰ هدف برای خودتان و برای سال آینده ، شما خودتان را در گروهی منحصر به فرد جای داده اید که فقط ۳ % بزرگسالان را درجامعه ما تشکیل می دهد. این واقعیت تلخ وجود دارد که ۹۷ % بزرگسالان هرگز لیستی از اهداف خود در تمام زندگی خود تهیه نکرده اند .

 

وقتی فهرستی از ۱۰ هدف زندگی خود را تهیه کردید، لیست را مرور کنید و از خود این سؤال را بپرسید: اگر موفق شوم، کدام هدف ، بیشترین تأثیر مثبت را بر زندگیم دارد ؟

 

جوابتان به آن سؤال هر چه باشد ، دور آن هدف دایره بکشید و آن را هدف شماره یک بنامید که مهمترین هدف آینده است. مهلتی مشخص کنید، نقشه ای بریزید ، روی نقشه تان کار کنید و هر روز بخشی از کار را انجام دهید تا شما را به هدفتان نزدیک کند.

از همین الان ، تمام اوقات درباره آن هدف فکر و صحبت کنید . درباره تمام مراحل گوناگونی که شما می توانید هدف را به واقعیت تبدیل کنید فکر و گفتگو کنید .این عمل موجب انگیزش خلاقیت و افزایش انرژی شما خواهد شد و گره های زیادی از پتانسیل و توانایی شما خواهد گشود.

 

تمرین عملی :

همیشه قلم را روی کاغذ بگذارید و فکر کنید . بنشینید و شروع کنید به نوشتن اهداف و روش و نقشه ای که برای رسیدن به آن ها دارید . این تمرین به تنهایی می تواند شما را یک میلیونر خودساخته نماید.

 

منبع : کتاب ۲۱ راز موفقیت میلیونرهای خود ساخته – برایان تریسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.