جهت حرکت به طرف هدف

جهت حركت خود را به طرف هدف مشخص كنيد!

 فرد با هدف معين حتي روي ناهموارترين جاده پيش خواهد رفت ولي فرد بدون هدف حتي روي هموارترين جاده نيز پيشرفتي نخواهد داشت .

(( توماس كارلايل))

آرزوهاي خود را از افكار خود بيرون بكشيد و آن ها را به صورت اهداف نوشته شده مشخص و آشكار متبلور كنيد . شايد بزرگ ترين كشف تاريخ بشر اين است كه (( شما هماني خواهيد شد كه اكثر اوقات درباره آن فكر مي كنيد ))

دو عاملي كه پيش از هر چيز ديگر مشخص مي كند براي شما در زندگي چه اتفاقي خواهد افتاد اين است كه اكثر اوقات زندگي خود درباره چه فكر مي كنيد و چگونه فكر مي كنيد.

افراد موفق اكثر اوقات درباره اهدافشان فكر مي كنند . در نتيجه دائماً به طرف اهدافشان در حركت هستند و اهدافشان نيز پيوسته به طرف آن ها حركت مي كنند. درباره هر چيزي بيشتر فكر كني آن چيز در زندگيت رشد مي كند و افزايش مي يابد . اگر درباره اهدافت فكر كني ، صحبت كني ، تجسم و پيش بيني كني خيلي بيشتر از افراد معمولي تمايل به انجام رسيدن به هدف خواهي داشت . افراد معمولي معمولاً بيشتر اوقات درباره نگراني ها و مشكلات كارشان صحبت مي كنند.

 

در اين جا يك فرمول هفت مرحله اي براي رسيدن به اهداف مورد نظر وجود دارد كه مي توانيد از آن استفاده كنيد و يك ميليونر شويد :

مرحله اول : دقيقاً تصميم بگيريد كه در هر مرحله زندگي خودچه مي خواهيد به ويژه در زندگي مالي خود ، اكثر مردم اين كار را نمي كنند.

مرحله دوم : اهدافتان را به وضوح و مشخص بنويسيد. وقتي اهدافتان را مي نويسيد مشخص مي شود كه چه فاصله شگفت آوري بين مغز شما (افكار شما) و دست شما (عمل شما) وجود دارد .

مرحله سوم : براي هر هدف مهلت يا سررسيد مشخص كنيد. اگر هدف به اندازه كافي بزرگ باشد، مهلت هاي فرعي (زيرمهلت ها) را مشخص نماييد . براي خودتان هدف را مشخص كنيد تا به طرف آن نشانه گيري را آغاز نماييد.

مرحله چهارم : ليستي از آن چه درباره آن ها فكر مي كنيد و بايد آن ها را انجام دهيد تا به هدف خود برسيد، تهيه كنيد . وقتي درباره اميدهاي جديد فكر مي كنيد آن ها را به ليست خود اضافه نماييد تا كامل شود .

مرحله پنجم : ليست خود را به صورت يك نقشه عملياتي سازماندهي كنيد . تعيين كنيد كه اول بايد چه كارهايي انجام دهيد و بعداً چه كارهاي ديگري و تعيين كنيد كدام يك اهميت بيشتري دارد و كدام يك اهميت كم تر 

مرحله ششم : فوراً روي نقشه و طرح خود كار را شروع كنيد . با كمال شگفتي ملاحظه خواهيد كرد كه اهداف و طرح هاي باشكوه و جالب زيادي به علت امروز و فردا كردن ، طفره رفتن و تأخير هرگز به مرحله عمل و واقعيت نرسيده است.

مرحله هفتم : كه شايد مهمترين مرحله باشد ، هر روز كاري كنيد كه حداقل شما را يك گام به مهمترين هدفتان نزديك كند. اين تعهد به عمل روزانه در هر چيزي كه تصميم به انجام آن داريد موفقيت زيادي برايتان به ارمغان خواهد آورد.

 

در اين جا يك تمرين براي شما داريم . يك ورق كاغذ برداريد و كليه ((اهداف)) را در بالاي صفحه با تاريخ امروز بنويسيد . سپس فهرستي از 10 هدف را كه دوست داريد تا 12 ماه آينده به آن ها دست يابيد، تهيه كنيد . اهدافتان را در زمان حال بنويسيد و فكر كنيد كه يك سال گذشته و شما به تمام اهداف خود دست پيدا كرده ايد . هر هدف را با كلمه “I”شروع كنيد تا مشخص شود كه به شخص شما مربوط مي شود.

با تهيه فهرستي از 10 هدف براي خودتان و براي سال آينده ، شما خودتان را در گروهي منحصر به فرد جاي داده ايد كه فقط 3 % بزرگسالان را درجامعه ما تشكيل مي دهد. اين واقعيت تلخ وجود دارد كه 97 % بزرگسالان هرگز ليستي از اهداف خود در تمام زندگي خود تهيه نكرده اند .

 

وقتي فهرستي از 10 هدف زندگي خود را تهيه كرديد، ليست را مرور كنيد و از خود اين سؤال را بپرسيد: اگر موفق شوم، كدام هدف ، بيشترين تأثير مثبت را بر زندگيم دارد ؟

 

جوابتان به آن سؤال هر چه باشد ، دور آن هدف دايره بكشيد و آن را هدف شماره يك بناميد كه مهمترين هدف آينده است. مهلتي مشخص كنيد، نقشه اي بريزيد ، روي نقشه تان كار كنيد و هر روز بخشي از كار را انجام دهيد تا شما را به هدفتان نزديك كند.

از همين الان ، تمام اوقات درباره آن هدف فكر و صحبت كنيد . درباره تمام مراحل گوناگوني كه شما مي توانيد هدف را به واقعيت تبديل كنيد فكر و گفتگو كنيد .اين عمل موجب انگيزش خلاقيت و افزايش انرژي شما خواهد شد و گره هاي زيادي از پتانسيل و توانايي شما خواهد گشود.

 

تمرين عملي :

هميشه قلم را روي كاغذ بگذاريد و فكر كنيد . بنشينيد و شروع كنيد به نوشتن اهداف و روش و نقشه اي كه براي رسيدن به آن ها داريد . اين تمرين به تنهايي مي تواند شما را يك ميليونر خودساخته نمايد.

 

منبع : کتاب ۲۱ راز موفقیت میلیونرهای خود ساخته – برایان تریسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.